10 küsimust kruiiside kohta

Kogusime kokku küsimused, mida inimesed, kes pole kunagi kruiisil käinud, meilt ikka ja jälle küsivad. Ja meie vastused.

1. Kas kruiis on kallis?

Kruiisi hind võib esmapilgul kallis tunduda, kuid oluline on tähele panna, et kruiisi hinnas sisaldub teie majutus, toitlustamine kõikides peamistes laeva söögikohtades, vabaajaüritused (sh spetsiaalprogrammid lastele) ja õhtune meelelahutusprogramm ning ka transport sadamast sadamasse, linnast linna, riigist riiki.
Kui te liidate kokku kõik need kulutused, mis tekivad puhkusega maismaal, siis võite üllatusega avastada, et tegelikult võite maise reisi asemel kruiisi broneerides hoopis raha kokku hoida.

2. Kas kruiiside puhul on kõik hinna sees?

Ei. Kruiisihind sisaldab küll palju, aga osad teenused kruiisilaeval on siiski lisatasu eest. Millised? Erimenüüga a la Carte restoranid (neis kehtib fikseeritud sissepääsutasu, toit enamasti tasuta, joogid tasulised), mõned kohvi- ja jäätisebaarid, joogid, kaldaekskursioonid, spaahooldused, jootrahad.
Luksuslikumate kruiiside hinnad sisaldavad enamasti rohkem teenuseid, kuid ka nende puhul ei kehti kõik hinnas kontseptsioon (joogid ja jootrahad võivad hinnas sisalduda, aga spaaprotseduurid ja ekskursioonid mitte).

3. Kas kõik kruiisilaevad on ühesugused?

Kruiisilaevad erinevad nii suuruse kui ka kontseptsiooni poolest. On üliinnovaatilisi hiigellaevu ja väiksemaid põnevatel marsruutidel seilavad laevu, ekspeditsioonidele spetsialiseerunud laevu, üliluksuslikke ja dekadentliku sisustusega aluseid, peredele orienteeritud ujuvhotelle, purjekaid jne. Kruiisile minnes tasub seega lisaks meeldiva marsruudi valimisele ka õige laeva valimisele tähelepanu pöörata, siis on rahulolu tagatud.

4. Kas kruiis sobib vaid äsja abiellunutele ja eakatele?

Kunagi oli see tõesti nii, aga täna kindlasti enam mitte. Kruiisifirmad on üha enam suunanud oma pilgud perede suunas ja disainivad spetsiaalselt laevu, mis arvestavad lastega perede soove ja vajadusi. Lastele pakutakse põnevaid vaba-ajaprogramme, mida maal naljalt ei pakuta.
Laeva pardal on liumägede- ja torudega uhked veepargid, mudilaste mängutoad, teismeliste diskod, videomängud, interaktiivsed mängusaalid jne

Elamusi otsivate täiskasvanute tarvis on laevadel gurmeerestoranid, rahvusvahelisel tipptasemel meelelahutusprogrammid ning hilisõhtuti esinejad ööklubides ja baarides.
Kruiise korraldatakse ka geidele ja lesbidele.

Terviseteadlike ja aktiivse elusuhtumisega reisijate huvides on laevadel kaasaegsed fitnesskeskused, tervisliku toiduga söögikohad, rohkelt erinevaid harrastusvõimalusi nagu mägironimisseinad, Pilatese tunnid, surfibasseinid, jooksurajad, korvpalliplatsid jne

Kruiisifirmad pakuvad nüüd ka tavapärasest lühemaid kruiise (3-6 ööd), mis sobivad suurepäraselt töölkäivatele inimestele, kes ei saa endale lubada 2-nädalast lõbureisi.

Korraldatakse ka teemakruiise, näiteks veinikruiisid, ekspeditsioonikruiisid haruldase loodusega paikadesse jmt.

5. Kas ma võin jääda (mere)haigeks?

Enamus kruiisilaevu on nii suured ja stabiilsed, et nende liikumist on raske tajuda. Radarid aitavad laevameeskonnal orkaane ja halva ilma tsoone tuvastada ning neid püütakse laevakursi valikul vältida.
Kui laev siiski satub suurema lainetuse tsooni, siis on abiks merehaiguse vastased tabletid, mis on apteekides vabamüügis. Kellel on kalduvus kergesti jääda merehaigeks, võiks need tabletid reisile kaasa võtta. Vajadusel saab abi ka laeva infoletist.

Kruiisil viibides on soovitav võimalikult sageli käsi pesta ja käsi vastava vedelikuga desinfitseerida, et vältida nakatumist kõhuprobleeme tekitava noroviirusega, mida esineb suletud ruumides, kus on koos suur hulk inimesi (näit haiglad ja ka reisilaevad).

6. Kas kruiis on ohutu?

Reisilaevad peavad vastama erakordselt suurele hulgale turvareeglitele ja nõudmistele, mis tagavad reisijate ja meeskonnaliikmete ohutuse pardal. Laevu kontrollitakse süstemaatiliselt. Tuleohutuse tagamine on laevade suurim ülesanne ja kõik laevad on kohustatud täitma SOLASe (Safety of Life at Sea) rahvusvahelisi reegleid.

Ohutusreeglite kohaselt peavad kõik kruiisireisijad esimese 24 tunni jooksul, mil nad laevale saabusid, osalema päästeõppusel, mis sisaldab oranži päästevesti kandmist ja oma päästepaadi leidmist.

Kruiisilaevad on nagu minilinnad, kus tuleb olla samal moel ettevaatlik nii nagu ka maismaal ringi reisides. Väärtuslikud asjad tuleb panna kajuti seifi või need üldse koju jätta; kajuti ust ei ole vaja avada enne kui te pole veendunud, kes on ukse taga; lapsi ei tohi laeval jätta omapead.

7. Kas kruiisil võib igav hakata?

Kindlasti mitte! Uutel hiigellaevadel võib teil lausa kaarti vaja minna, et kõik meelelahutus ja söögikohad üles leida. Iga nurga taga on teid midagi ootamas. Vaimu ergutamiseks osalege kunsti- ja veiniloengutel, bridžiturniiridel. Et süda kiiremini käima saada, minge spordisaali või palliplatsile, pange end kajuronimisseinal või surfibasseinis proovile. Basseinialad on taas neile, kes rahulikult lõõgastuda, raamatut lugeda ja päikest võtta tahavad. Shoppake poodides ja laske end spaas hellitada. Osalege võistlustel, kursustel, käige kinos, elage kaasa meelelahutusshowdele…

Ja pidage meeles, et te ei viibi ju kogu aeg laeval. Enamus kruiise külastavad mitmeid sadamaid, kus võite seigelda kas omapäi või minna laeva poolt korraldatud ekskursioonile.

8. Ega ma laeval liigselt juurde võta?

Räägitakse, et iga kruiisil käinu on nädalase kruiisiga nii mõnegi kilokese juurde võtnud.
Kes saledat joont peavad, neile kinnitame, et laevarestoranides on toitude valik tõepoolest suur, kuid menüüs on ka väherasvaseid ja väga tervislikke toite ning suures valikus värskeid salateid. Kesköised rootsi lauad on jäänud minevikku.
Restoranides kogutud kalorid saate põletada fitnesssaalis trenni tehes, laevatekkidel jalutades või sörkides, korvpalliplatsil või basseinis, kruiisi vahesadamates ringi liikudes või veesporti harrastades.

9. Mida selga panna?

Igal kruiisifirmal on omad soovitused riietuse kohta. Dress Code on iga kruiisifirma kodulehel ka kirjas ja laevaprogrammides antakse kruiisikülalisele enamasti vihje, millises riietuses teid mingile üritusele või restorani oodatakse. Mida elitaarsem kruiisilaev, seda enam riietumisetiketti järgitakse.
Laias laastus võiks kruiisile kaasa võtta kolme tüüpi riided: vabaaja riided, päevitusriided, trikood, spordirõivad (päevaseks tegevuseks laeval); igapäevariietus (sadamate külastusteks ja päevasel ajal a la Carte restorani külastamiseks) ja pidulik õhtune riietus.
Õhtustele üritustele oodatakse mehi ülikonnas ja lipsuga, naisi kleidis või kostüümis. Eriti pidulikel vastuvõttudel on pikk õhtukleit ja smoking igati omal kohal.

10. Kas pean kaldaekskursioonid ette ostma?

Kruiisi õnnestumisele aitab kaasa väike kodutöö teie kruiisile jäävate sadamate osas. Uurige välja millised on iga sadamalinna või nende läheduses asuvad vaatamisväärsused ja otsustage, mida te kindlasti näha sooviksite. Kus minna giidiga ekskursioonile, kus aga niisama ringi jalutada ja poode külastada.
Laevafirmad pakuvad sadamates väga suures valikus ekskursioone. Kui olete mõne kasuks kindlalt otsustanud, siis soovitame see koos kruiisiga ette ära osta, sest kohtade arv on reeglina piiratud.

Kui kahtlete, siis oodake ja langetage ekskursioonile mineku otsus laevas. Laeval saate toimuvate ekskursioonide kohta infot oma kajuti telerist, infoletist ja päevaprogrammides.
Laeval ostetud teenuste toimub tasumine krediitkaardiga.

Kruiisipäring

Oops! We could not locate your form.

Kruiisikeskus Facebookis