Soovitusi Kagu-Aasia kruiisideks

Kagu-Aasia on turismiparadiis. Siin asuvad sellised loodusimed nagu Halong Bay müstilised paekivi saared, Tai ja Kambodža imelised templid ning metropolid Hong Kong ja Singapur. Inimesed on soojad ja viisakad ning uhked oma rikkaliku pärandi, käsitöö, arhitektuuri ja maitsvate toitude üle. Kõik see tagab kruiisi reisijatele unustamatu elamuse.

Kruiisiturism on Vietnamis, Kambodžas ja Birmas veel suhteliselt uus nähtus ja sadamad on vanad. Kuna turism on nendes riikides oluline, siis ehitatakse uusi hotelle ja teid kogu aeg juurde.

Singapur, Hong Kong ja Bangkok on olnud turismisihtkohtadeks väga kaua aega, sadamarajatised on uued transport on arenenud, hotellid ja restoranid on maailmatasemel.
Segu uuest ja vanast on just see, mis teeb Kagu-Aasiast suurepärase sihtkoha.

Kes reisivad Kagu-Aasiasse?

Kagu-Aasia on kruiisifirmade jaoks kasvav turg. Siin piirkonnas pakutakse kruiise, mis sobivad nii erinevate eelarvete kui ka huvidega reisijatele. Enamik kruiise algavad Austraaliast, Singapurist või Hong Kongist.

Kagu-Aasias seilavate luksuslaevade hulka kuuluvad Crystal Cruises, Seabourn, Regent Seven Seas, Silversea ja Oceania kruiisilaevad. Royal Caribbean, Costa ja Princess Cruises’i laevad seilavad Kagu-Aasias peaaegu aastaringselt. Azamara laevad Journey ja Quest seilavad Aasias novembrist aprillini, Celebrity ja Holland America sügisest märtsini.

Paljud Aasia kruiisid on osaks pikaajalistest ja ümbermaailma kruiisidest (Princess, P&O Australia, Cunard, ja Holland America laevad). Sellised jõekruiisifirmad nagu Viking, Uniworld, Avalon, Aqua Expeditions, Pandaw,Vantage ja AmaWaterways pakuvad jõekruiise Mekongi jõel. Viking, Pandaw, Grand Circle, Vantage, APT, Sanctuary, AmaWaterways, Belmond ja Aqua seilavad Irrawaddy jõel Birmas. Sellised väikesed ekspeditsioonilaevad nagu National Geographic/Lindblad’i Orion ja Oceanic Explorer külastavad sadamaid ja sihtkohti kuhu suuremad laevad ei pääse.

Mitmed Azamara, Crystal’i, Silversea, Seabourn’i, Princess’i ja Compagnie du Ponant’i suured ja väikesed kruiisilaevad külastavad aastaringselt Indoneesia sadamaid.

Marsruutide valik suur

7 ööd kestvad kruiisid: 7 ööd kestvad kruiisid külastavad samu riike kui pikemad kruiisid, jättes programmist välja vaid paar-kolm sadamat. Tavaliselt algavad kruiisid Singapurist, peatuvad Ko Samuis ja Bangkokis (Laem Chabang sadam), Tais, Ho Chi Minh City’s (Phu My sadam), Vietnamis ning seejärel suunduvad tagasi Singapuri. Teine tüüpiline kuuepäevane kruiis väljub Hong Kongist, peatub Da Nang/Hue’s (Chan May sadam), Nha Trang’is ja Ho Chi Minh City’s, Vietnamis ning lõpeb Singapuris.

10-14 ööd kestvad kruiisid: Kõige tüüpilisemad Kagu-Aasia kruiisid seilavad põhja või lõuna suunas Hong Kongi ja Singapuri vahet. Kruiisi ajal külastatakse tavaliselt selliseid sadamaid nagu Ho Chi Minh City (Saigon), Chan May (Hue ja Da Nang’i linnad) ja Halong Bay (Hanoi) Vietnamis ning Laem Chabang (Bangkok) Tais. Mõnikord jäävad laevad mõnda sadamasse mitmeks päevaks (Laem Chabang või Phuket Tais ning Halong Bay või Chan May Vietnamis).

Indoneesia/Malaisia kruiisid: Lisaks tüüpilistele Singapuri ja Hong Kongi vahelistele kruiisidele on olemas ka kruiisid, mis keskenduvad Indoneesiale ja Malaisiale. Need kruiisid saavad tavaliselt alguse ja lõpevad Singapuris ning peatuvad järgnevates sadamates: Benoa, Bali, Indoneesia; Komodo, Indoneesia; Phuket, Tai; Langkawi, Malaisia; Port Kelang, Malaisia. Osad kruiisifirmad, k.a. Silversea, pakuvad 11-päevast kruiisi, mis väljub Singapurist ning lõpeb Bali saarel – kruiisi jooksul peatutakse neljas erinevas Malaisia ja Indoneesia sadamas.

Ekspeditsioonikruiisid: National Geographic’u Orioni kruiisid kestavad 13 päeva. Kruiis väljub Singapurist ning lõpeb Bali saarel Indoneesias. Kruiisi jooksul on võimalus avastada Lõuna-Hiina mere avarusi ning külastada Camp Leakey uurimiskeskust Borneo saarel, kus saab õppida tundma orangutange ja teisi haruldasi loomi. Geographic’u Orion ja selle luksuslik Oceanic Discoverer külastavad selliseid kohti nagu Mekongi jõgi Vietnamis, kaunist Borneo saart ja Indoneesia kõrvalisi saari.

Jõekruiisid: Avalon, Lindblad/National Geographic, Uniworld, Aqua Expeditions ja Viking pakuvad mitmeid erinevaid Mekongi jõekruiise. Saadaval on 3-14 ööd kestvad kruiiside/maismaa kombinatsioonid, mis seilavad Ho Chi Minh City’st, Vietnamis Siem Reap’i Kambodžas. Tüüpiline kruiis algab Ho Chi Minh City’s ja seilab mööda Mekongi jõge külastades erinevaid sadamaid, k.a. Phnom Penh. Kruiis lõpeb Kampong Chan’is, Kambodžas. Siit saab alguse bussiga maismaa ekskursioon, mille jooksul külastatakse erinevaid Kambodža sihtkohti, sh kuulsad Angkor Wat’i varemed. Ekskursioon lõpeb Siem Reap’is. Jõekruiisid toimuvad ka vastupidises suunas.

Birmast (Myanmarist) on samuti saanud populaarne jõekruiiside sihtkoht. Tüüpiline kruiis saab alguse ja lõpeb Bangkokis, Tais ning kruiisi ajal veedetakse umbes 12 päeva Birmas. Mitmepäevased peatused toimuvad tavaliselt Yangonis (Rangoonis), Baganis ja Mandalay’s. Sellised väiksemad ekspeditsioonilaevad nagu Pandaw pakuvad veel mitmekesisemaid marsruute.

Angkor Wat: Kuigi Angkor Wat Kambodžas asub sügaval sisemaal pakuvad mitmed kruiisifirmad, sh P&O, Royal Caribbean, Princess, Oceania, Crystal, Lindblad, Seabourn, Silversea, Azamara ja Holland America ekskursioone varemete juurde (algusega Sihanoukville’ist Kambodžas). Osad kruiisifirmad, sh Celebrity pakuvad mitmepäevaseid ekskursioone Angkor Wat’i ja Siem Reap’i templite juurde – sel juhul lahkuvad reisijad laevalt ühes sadamas ja naasevad laevale teises sadamas.

Millal Kagu-Aasia kruiisile minna?

Parima aja valimine Kagu-Aasia külastamiseks on keeruline, kuna ilmaolud varieeruvad tohutult. Näiteks on Vietnami rannajoon üle 3000 km pikk, mis tähendab, et ilmaolud põhja- ja lõuna-Vientamis võivad olla täiesti erinevad. Ranniku lähedal võib vaja minna kampsunit ja pikki pükse kuna õhtuti on suhteliselt jahe. Paar kilomeetrit sisemaa poole on juba tunduvalt soojem. Ekvaatori lähedal asuvad sadamad on alati niisked ning sadada võib vihma.

Tihtipeale väldivad kruiisilaevad kõige kuumemaid, niiskemaid ja vihmasemaid kuid, mistõttu toimuvad paljud reisid novembrist märtsini. Nende kuude ajal reisivad Kagu-Aasiasse ka kohalikud turistid. Selliste pühade ajal nagu Tet (jaanuari lõpp/veebruari algus) on sadamalinnad täis inimesi, tänavad täis liiklust, hinnad on kallimad ning poed võivad olla suletud.

Kagu-Aasia parimad kruiisisadamad

Iga sadam pakub unikaalseid elamusi ja seiklusi kõigi jaoks. Järgnev on nimekiri populaarseimatest Kagu-Aasia kruiisisadamatest:

Bali (Benoa), Indoneesia. Bali – vulkaanide, pühade ahvide, eksootilise tantsijate, iidsete kuninglike templite, kaunite liivarandade ja tormiliste jõgedega paradiis. Bali saar, mis asub Väikestest Sunda saartest läänes, Jaava ja Lomboki saarte vahel on alati olnud populaarne austraallaste ja surfarite seas. Mägisel maal asuvad riisipõllud ning banaani-, kohvi- ja kakaoistandused. Saarel asuvad lopsakad metsad ja põlised külad, kus kohalikud elanikud valmistavad ehteid, batikaid ja puidust nikerdusi. Neile, kes otsivad kuurorti-stiilis atmosfääri asuvad saarel ka kaasaegsed liivarandadega hotellikompleksid, luksusrestoranid, spaad ja kõrgmoe butiigid.

Bangkok, Tai. Eklektilises Bangkokis asuvad modernsed pilvelõhkujad, luksuslikud kuninglikud paleed, iidsed templid ja hiiglaslikud kullatud Buddha kujud. Linnas olles tasub kindlasti külastada Hiinalinna ja kahe sajandi vanust kaubanduskeskust, kus saab suurte lilleturgude vahel ringi jalutada. Tuk-tuki kolmerattalise taksoga saab sõita Wat Po’sse või Lamava Buddha templisse. Lamava Buddha tempel on vanim tempel Bangkokis – siin asub Tai suurim lamava Buddha kuju, mis on 46 m pikk ja 15 m kõrge. Teine Buddha kuju, mida tasub külastada on puhtast kullast 3 m kõrgune Buddha Wat Traimiti templis. Linnas asub palju restorane, kus saate proovida tai köögi lemmikuid (värsked mereannid, vürtsikad supid ja erinevad karrid). Ostusõpradele meeldivad kindlasti jõe-äärne promenaad Asiatique, kus asuvad väikesed poed, antiigipoed ja restoranid.

Halong Bay, Vietnam. Seilamine läbi maagilise Halong Bay on paljude reisijate jaoks kruiisi tipphetkeks. Halong Bay asub Vietnami kirderannikul ning siin asub ligikaudu 2000 paekivist saart. Nende saared on oma eksootiliste kujude tõttu ka UNESCO Maailmapärandi nimistus.

Hanoi, Vietnam. Hanoi on kaootiline linn, kus mootorrattad kihutavad mööda kiirteed ning rattakellad ja autod pasundavad pidevalt. Naised kannavad traditsioonilisi koonusekujulisi õlgkübaraid, mille kummaski otsas ripuvad korvid. Kõige populaarsemate vaatamisväärsuste hulka kuuluvad Vietnami sõjaga seotud paigad, sh Ho Chi Minh mausoleum ja Ho Chi Minh muuseum. Hanoi Vanas Kvartalis saab külastada turgusid ja osta suveniire.

Ho Chi Minh City (Saigon), Vietnam. Ho Chi Minh City (Saigon) on elav, kaootiline ja multikultuurne linn, mis asub Mekongi delta regioonis. Ekskursioonid algavad tavaliselt ajaloolise Rex hotelli juurest. Ekskursioonid keskenduvad peamiselt riigi ajaloole, eriti paikadele, mis on seotud Vietnami sõjaga. Populaarsete peatuste hulka kuuluvad Ho Chi Minh City muuseum, presidendipalee ja Sõjamuuseum. Hiigelsuur Ben Thanh turg on täis turiste ja kaupmehi, kes müüvad tuttavaid ja eksootilisi roogasid ning selliseid suveniire nagu lakitud nõud, maalid, portselan, ehted, puidust nikerdused ja riided.

Hoi An, Vietnam (Chan May sadamast sõites Hue ja Da Nang linnadesse). Hoi An asub Hue linna kõrval ning on võluv munakivide ja ajalooliste majadega küla. Küla tänavad on täis suveniiripoode ja restorane, kus pakutakse ehtsaid vietnami köögi roogasid ja kuulsat „chocolatey“ kohvi. Paljudes restoranides on võimalik osaleda kokandustundides. Küla on 45 minutilise sõidu kaugusel Da Nangist ja kahe tunni kaugusel Chan May sadamast. Kuigi nii Hue kui ka Da Nangi linnad on huvitavad, soovitame selles sadamas külastada just Hoi Ani.

Hong Kong, Hiina. Hong Kong on linn, kus hiina traditsioonid on segunenud kaasaegse rahvusvahelise kapitalismiga. Linn on kuulus oma pankade ja luksuskaubamärkide poolest. Hong Kongis ringi jalutades jääb mulje nagu Gucci, Prada ja Chaneli butiigid oleksid iga nurga peal. Kaubanduse õitsemist näeb ka hiigelsuures sadamas, kus konteinerid ulatuvad nii kaugele kui silm seletab. Linnas tasub kindlasti ostelda, proovida kohalikega koos dim sumi, sõita ringi HOHO bussiga, seilata Star Ferry ajaloolise praamiga üle Kowlooni lahe, sõita maailma pikimal eskalaatoril ning imeliste linnavaadete jaoks minna trammiga Victoria Peak’i otsa.

Kuala Lumpur (Port Kelang), Malaisia. Kuala Lumpur (või nagu kohalikud seda kutsuvad KL) on euroopa koloniseerimise ning hiina ja india immigrantide mõjutustega elav, multikultuurne ja ilus linn. Kuala Lumpur on Malaisia pealinn, kus iidsed templid ja mošeed asuvad kuulsa Petronas Towers’i kõrval. Linna vaatamisväärsuste hulka kuuluvad Kuala Lumpuri Rahvusteater, maailma suurim siselõbustuspark Cosmo’s World ja Lake Gardens park. Tänu linna asukohale Gombaki ja Klangi jõgede ühinemiskohas on siin põnev sõita ka kanuude ja kajakitega. Linnas tasub kindlasti külastada 1888. aastal rajatud Central Market’it, kus müüakse kõike alates disainerrõivastest ja mööblist lõpetades ehtsate malaisia kunstiteostega.

Sihanoukville, Kambodža. Kambodža on enamasti taastunud 1970ndatel toimunud poliitilistest rahutustest. Tänu progressiivsemale valitsusele seilavad Sihanoukville’i aina enam kruiisilaevasid. Sadamast saab sõita kaunitele liivarandadele ja Ream’i rahvusparki (kuulus linnuvaatlusala, kus saab paadiga sõita läbi mangroovisoode). Siit väljuvad ka ekskursioonid Kuningliku Palee ja pealinn Phnom Penhis asuva Hõbedase pagooda juurde. Populaarseim sihtkoht on aga kindlasti Siem Reap, kus asuvad maailmakuulsad Angkor Wat’i templid.

Singapur. Singapur on väga kaasaegne linn. Saar on väga puhas ning siin asuvad kaasaegsed teed, millel sõidavad autojuhid, kes võrreldes paljude teiste Aasia riikidega isegi järgivad liiklusreegleid. Sarnaselt Hong Kongile on Singapur täis pilvelõhkujaid, aga siin saarel on ka palju parke. Pilvelõhkujate keskel asuvad ühe- ja kahekordsed ajaloolised majad. Restoranid ja kohvikud asuvad igal pool, paljud neist kaubanduskeskustes. Peaaegu igal õhtul toimub linnas tasuta laser show. Vaatamisväärsuste hulka kuuluvad Hiinalinn ja lähedalasuv araabia linnaosa.

Yangon (Rangoon), Birma/Myanmar. Yangon oli ülejäänud maailmast eraldatud kümneid aastaid ning seetõttu ei ole siin nii palju pilvelõhkujaid ja kaubanduskeskuseid nagu teistes Aasia suurlinnades. Linn on segu briti koloniaalarhitektuurist ja uhiuutest ehitistest. Vaatamisväärsuste hulka kuuluvad muljetavaldavad budistlikud pagoodad ja kaetud turg, kus müüakse kohalikku toitu ja käsitööd.

Nõuanded Kagu-Aasia kruiisile minejale

Poliitilised probleemid vaevavad mitmeid Kagu-Aasia riike. Enne reisimist tasub lugeda viimaseid uudiseid regioonis toimuva kohta Välisministeeriumi veebist (www.vm.ee ). Kruiisifirmad on teadlikud võimalikest konfliktidest ning võivad probleemide korral reisijate turvalisuse huvides jätta mõne sadama vahele või muuta peatuseid.
Üks vältimatu probleem Kagu-Aasia kruiisidel on sadama ja vaatamisväärsuste vaheline teepikkus. Näiteks võib sadamast Bangkoki sõit võtta aega üle kolme tunni. Seetõttu peatuvad osad laevad sadamates ühe öö või isegi rohkem, mis tähendab, et reisijad saavad öö veeta sihtkohalinnas. Juhul, kui see ei ole võimalik tasub sellegipoolest ekskursioonile minna. Kindlasti tasub aknast välja vaadata! Maakohad ja loodus paljastavad palju rahvuste, inimeste ja kultuuride kohta.

Tualettruumid on väga erinevad – isegi suurtes linnades ja maanteede ääres. Mõnikord on olemas vaid „kükitamise“ tualetid. Seda meeles pidades tasub ajastada tualeti külastused kui ollakse suurte hotellide või restoranide läheduses. Mõnikord on puuetega inimestele mõeldud tualetid nö lääne-stiilis. Kaasas tasub kanda märgasid salvrätikuid juhuks, kui tualetis ei ole paberit. Bakterite ja viiruste levimise takistamiseks tasub käsi pesta nii tihti kui võimalik.

Taskuvargad tegutsevad paljude Aasia linnade turgudel ja tänavatel. Muu kuritegevus turistide vastu on väga harv nähtus. Liiklus võib jalakäijatele olla heidutav kuna ületama peab tänavaid, mis on täis kihutavaid mootorrattaid ja tuk-tuke. Jalakäijatel tasub kokku hoida, jalutada aeglaselt, jälgida kohalikke ning ületada tänavaid kui liiklus on minimaalne.
Enamik aasialasi on väga viisakad ja sõbralikud ning nad ootavad sama ka turistidelt. Avalikus kohas ülbitsemisele ja karjumisele vaadatakse viltu ning see ei lahenda ei probleeme ega aita turul odavamat hinda saada. Tähtis on olla ettevaatlik, lugupidav, viisakas ja sõbralik.

Kruiisipäring

Oops! We could not locate your form.

Kruiisikeskus Facebookis