Ära tee seda oma esimesel kruiisil!

Kruiisid muutuvad üha populaarsemaks ka eestimaalaste seas ja lisaks järjest kasvavale kruiisikordajate seltskonnale on meie hulgas ka rõõmustavalt palju neid, kes oma esimesele kruiisile minemas või seda mõtetes planeerimas on.

Kirjutame siia üles 15 tegevust, millest võiksite enne esimest kruiisi või esimesel kruiisil hoiduda. Kui esimene kruiis on tehtud, siis oskate juba teie siia nimekirja lisa kirjutada. On ju hea pakkuda teistele võimalust õppida sinu vigadest ja jätta enda omad tegemata.

15 asja, mida ei tohiks teha oma esimesel kruiisil:

Ärge valige vale kruiisi või kajutit
Esimest korda kruiisile minejale on oluline, et tal oleks nõuandja, kes aitaks tal valida just sellise kruiisi, mida ta parimaks puhkuseks soovib saada. See nõuandja võib olla keegi, kes on kruiisil juba käinud või reisibüroo töötaja, kellel on ülevaade paljudest kruiisidest. Kolme võtmesõna (marsruut, laev, kajut) õige kombinatsioon on kruiisipuhkuse õnnestumise alus. Kui kõik kolm on õiged, siis on tegemist superpuhkusega! Soovituslik kajutikategooria algab aknaga kajutiga.

Ärge valige vale inimest kellega koos reisile minna.
Tavaliselt läheme me reisile inimestega, keda tunneme ja kellega soovime koos reisida. Aga kruiisile ei tasu küll minna inimesega, kes merd kardab või kergelt merehaigeks jääb. Või kes pidevalt korrutab: Kruiis on täiesti mõttetu. Sõidad 7 päeva Tallinna ja Helsinki vahel ….. No mida sa seal näed! Pahur kaaslane (mitte ainult kruiisil) on vilets valik!

Ärge alahinnake 24h toitlustamist
Kui te kohe esimesel kruiisipäeval teete endale selgeks, et seda maitsvat toitu jätkub kõigile ja kruiisi lõpuni, siis saate aru, et pole vaja ennast silmini täis õgida … 24h. Sööge siis kui kõht on tühi ja niipalju kui vajate. Ja uskuge, ilma fitnessi kasutamata, astute laevalt maha paar kilo kergemana. Proovitud ja tõestatud! Kui aga kiusatusele vastu panna ei suuda, siis võiks mõned kummiga seelikud/püksid kaasa pakkida!

Ärge võtke pakkimist kergelt
Igaüks meist teab kuidas ta tahab puhkusel välja näha. Laevadel on tuhandeid inimesi ja kindlasti ei ole vaja igaks õhtuks uut klienti või ülikonda kaasa võtta. NB! Mõelgem lennukilodele ja riiete kaalule. Parim on riiete kombineerimine. Paar mõtet siiski – laevalt saab riideid laenata. Seda kasutavad just mehed, kes ei viitsi või ei taha (pidulikku) ülikonda kaasa võtta. Laenutatavad riided tuleb vähemalt 1 kuu ette tellida. Arvestada tuleks ka sellega, et kruiisi esimesel päeval jõuate teie kajutisse enne kui teie kohvrid. Seega on tark käsipagasisse panna riided, mida kohe laeval kasutada soovite.

Ärge proovige teha kõike kruiisi esimesel päeval
Enamus kruiisilaevadest on suuremad kui te arvate. Isegi siis kui need ei ole maailma suurimad. Tänapäeva laevad on rohkem kui 10ne korruselised, täis pikitud kajuteid ja avalikke ruume. Ühele laevale mahub tuhandeid inimesi. Viimane asi, mida te tahaksite teha, on ennast kohe puhkuse esimesel päeval ära väsitada. Te olete laevas veel vähemalt 5 või rohkem päeva – aega on piisavalt, et laevaga kruiisi lõpuks päris tuttavaks saada.

Ärge üritage süüa kõikides erirestoranides
Enamus suurte laevadega kruiisifirmadest on laevadel avanud ka tasulisi, nn. erirestorane. Need on tõesti omanäolised, kaunid ja elegantsed, aga nende eest tuleb eraldi tasuda. Samas sisaldub teie kruiisi hinnas juba toitlustamine ja kuigi selle eest saadavad toidud on serveeritud ’tasuta’ restoranides, on nad maitseelamustelt võrdsed erirestoranides pakutavale. Kui sul on aga soov tähistada laeval mingit tähtpäeva, siis on tasuline erirestoran väga õige valik. Kohad sellesse tuleb broneerida võimalikult varakult, sest need restoranid on väikesed ja soovijaid jätkub!

Ärge viibige pikalt oma kajutis
Laeval toimub pidevalt midagi. Ausalt, magamiseks jäetakse ka aega! Mõned lühikesed puhkepausid päeval ei ole kurjast, aga kui olete pikalt kajutis, siis jääte te kindlasti ilma mõnest põnevast ettevõtmisest – näiteks võib tuua kunstioksjonid koos lühikoolitusega kunstniku või kunstivoolu kohta, filmid suurel ekraanil, viktoriinid, erinevad seltskonnamängud jne. Kruiisidel toimub alati midagi ning selleks, et teil oleks võimalikult parim puhkus, siis minge kajutist välja ja osalege! Või vaadake ja elage teistele kaasa! Kruiis on fun! See on suurepärane võimalus kohtuda inimestega, saada uusi tuttavaid ja sõpru.

Ärge unustage olla viisakas laeva meeskonna vastu
Need inimesed töötavad kõvasti, et teie tunneksite ennast hästi. Neile naeratada võib pidevalt ja neid abi ja töö eest tänada samuti. Vastutasuks saate tasemel teeninduse. On väga lahe, et laevapersonal suudab reisijate nimesid meelde jätta kümnete kaupa. Teenindajatel on nimesildid rinnas ja ikka on meil raske neid ära tunda või õiget nime öelda. Nemad seevastu paistavad supermäluga olema. Kui te olete huvitatud oma kodumaa tutvustamisest, siis võtke kaasa midagi eestimaist, mida kajutiteenijale või restorani kelnerile kinkida. Mõni shokolaad või väike Eesti lipp ei maksa midagi võrreldes sellega, kuidas kingituse saaja ennast tunneb. Pealegi on Tallinn nii tuntud samadalinn (port of call) kruiisilaevadele, et pole vaja imestada kui meeskond tunneb Tallinnat ja on ka Kalevi kommidega väga tuttav. Neid saab ju lausa sadamakail osta! Üldse on kruiisilaevadel kombeks teisi märgata (s.h. kaasreisijaid) ja neid alati sõbralikult tervitada.

Ärge raisake oma raha asjadele, mida te ei vaja
Limiteerige oma oste! Näiteks Kariibi mere kruiisil võite 14 päeva jooksul läbida 10 saart, mis on kõik erinevad riigid. Aga igal saarel näete täpselt samasuguseid suveniire ….. tõsi, riigi nimi on uus! Kas on ikka vaja neid kõiki kaasa osta! Kui sadamatest alkoholi ostate, siis peate selle laevale tulles hoiule andma ja saate tagasi enne kruiisi lõpp-punkti jõudmist. Pidage siis ikka eksootiliste alkoholijookide osas arvestust, et ei juhtuks nii, et laevalt maha tulles on teil liitrite kaupa jooke, millega teid kas ei lasta riiki sisse või ei mahu need teie pagasisse ära.

Ärge unustage jätta ruumi suveniiridele.
No just sai kirjutatud suveniiridest ja nende ühenäolisusest. Tegelikult on ikka nii, et eks igal saarel ja sadamas on omad võlud ostude osas. Suveniirideks võib pidada kariibimere kirevaid linikuid ja kangaid või tax-free poodidest ostetud juveele. Ja ka rummipudel võib mõnele olla suveniir. Inimesed ei pääse ostmisest isegi mitte siis kui neil on 99% ajast kaamera nina ees ja käib pidev fototegu. Fotod on väga toredad ja asjalikud suveniirid.

Ärge kasutage lifte, kui te saate neid vältida
Laeva trepid on väga mugavad käimiseks. Kui vähegi tervis lubab, siis käige jala! Lifte on laeval piisavalt, aga ikka võtab see ootamine aega ja lisaks on päris tavaline, et inimesi täis lift peatub igal korrusel. Ja võib ka juhtuda, et just treppide kasutamine aitab teil kaotada õhtusöögil lisandunud grammid.

Ärge unustage kasutada päikesekreemi
Seda eriti heledanahalised, kes satuvad ootamatult ereda ja kõrvetava päikese alla. Alaska kruiisidel see tavaliselt probleemiks ei ole. Päikesepõletuses vaevelda ei ole lõbus ja rikub ära kogu teie reisi! Kui olete juba põletuse saanud, siis ärge minge massaazhi – jube valus!

Ärge minge hambaid valgendama
Enamus laevadel pakutakse iluteenuseid, s.h. hammaste valgendamist. Soovitus: ärge minge kohe hambaid valgendama ükskõik kui odav see ka on! See on tavaliselt protsess, millele järgneb valuline periood. Täiesti jube on mõelda, et valgendasite esimesel päeval hambaid ja siis ei saa paar päeva korralikult süüa ja tunnete ennast halvasti. Ongi pool kruiisi rikutud!

Ärge muretsega liigselt riiete pärast
Nagu enne juba kirjutatud sai, siis riietumine on selgelt üks küsimus, mida reisile minejad kõige rohkem küsivad. Oluline on – riietuge nii, et teil oleks maksimaalselt mugav. Mugavuse juures tuleb arvesse võtta ka mõningaid nõudeid – ujumis- ja päevitusriietega söögisaalis ei käi, teksades kapteni õhtusöögile ei lähe. Ülejäänu on aga teie kätes! Ärge kujutage ette, et keegi teie igapäevast õhturiietust jälgib ja ’pahandab’ kui teil sama seelik seljas on. Laevas on selleks liiga palju rahvast, et teiste riideid meelde jätta. Tundke ennast oma riietes hästi, sest te olete imelisel puhkusel!

Ärge unustage kaasa pakkimast head tuju
Ärge norutage! Te olete ühel imelisel laeval, sööte imelisi toite, teie voodid tehakse korda ja kajutit koristatakse mitu korda päevas ja seda teevad inimesed, kes on tulnud laevale tööle maailma eri nurkadest. Ja seda selleks, et teid teenindada. Nautige seda sajaga!

Kruiisipäring

Oops! We could not locate your form.

Kruiisikeskus Facebookis